Autor Wiadomość
KwiateK
PostWysłany: 20 Pią 20:49, 16 Gru 2005    Temat postu: Nokia 7610

Pozwólcie, że tym razem opis zacznę od „wnętrza” telefonu. Zarówno Symbian 7.0s jak i platforma Series 60 znane nam są z wcześniejszych modeli Nokii np.6600. Niemniej jednak w telefonie dokonano kilka zmian, które w efekcie finalnym udoskonalają pracę z tym terminalem. Nokia 7610 ma nieco szybszy procesor ARM taktowany zegarem o częstotliwości 123 MHZ (Nokia 6600 pracuje na procesorze 104 MHz). Przydzielana dynamicznie pamięć 8 MB może być rozbudowywana poprzez karty MMC o zmniejszonych rozmiarach – w standardowym komplecie producent dodaje kartę o pojemności 64 MB. Testowany telefon posiadał oprogramowanie z 22.05.2004 oznaczone jako v4.0421.4. Muszę przyznać, że to chyba mój pierwszy „symbianowiec”, który podczas testu funkcjonował bardzo stabilnie; nie restartował się ani nie zawieszał – to duży plus! Również samo menu telefonu pracuje szybko i pewnie. Pewnym potwierdzeniem tych subiektywnych odczuć może być test wykonany programem SPMark04 firmy Futuremark. Jak można się było przekonać systemowa wydajność modelu 7610 przewyższa np. modele N-Gage czy 6600.

Oczywiście telefon ma również odtwarzacz RealOne umożliwiający przekaz strumieniowej transmisji wideo w czasie rzeczywistym lub lokalne odsłuchiwanie plików MP3 (obsługiwane formaty to: 3GPP, RealMedia, MP3, AAC). Dostępna w telefonie aplikacja fotograficzna Kodak Pictures umożliwia ponadto wysyłanie zdjęć do wirtualnego albumu fotograficznego w Internecie i pokazywanie ich innym osobom oraz zamawianie odbitek przez Internet. Dysponując kompatybilną drukarką z interfejsem Bluetooth możemy sami drukować odbitki fotograficzne w intuicyjny sposób. Na tym jednak nie koniec. Producent udostępnił niedawno wersję beta aplikacji Lifeblog, dzięki której użytkownicy 7610 mogą automatycznie przesyłać do komputera swoje zdjęcia, MMS-y oraz pliki wideo.


Wszystko po to, by użytkownik telefonu mógł prowadzić przejrzysty dziennik internetowy. Na ostateczną wersję programu trzeba niestety jeszcze poczekać do końca października. Póki co zainteresowanych odsyłam na strony internetowe producenta pod adres http://www.nokia.com/nokia/0,,54628,00.html, gdzie można bliżej zapoznać się z Lifeblog-iem. Na dostarczonej płycie CD-ROM oprócz całkiem rozbudowanej aplikacji Nokia PC Suite znaleźć można również oprogramowanie Adobe Photoshop Album Starter Edition, które pozwala na organizowanie i edycję cyfrowych zdjęć na komputerze. Jak widać producent dokonał wszelkich starań, aby możliwości wbudowanego aparatu cyfrowego mogły być w pełni wykorzystane.

Każdy telefon ma zapewniać przede wszystkim wszechstronną komunikację – nie inaczej jest w tym przypadku. Urządzenie pracuje w trzech zakresach częstotliwości GSM (900/1800/1900 lub GSM 850/1800/1900 MHz). Wszystkie połączenia, jakie dane mi było odebrać i wykonać charakteryzowały się bardzo dobrą jakością dźwięku. Szumy, trzaski w słuchawce czy utrata zasięgu to zjawiska, jakich użytkownik 7610 zapewne nigdy nie dozna. Funkcje głosowe jakie oferuje telefon działają bez zarzutu. Użytkownik może przy ich pomocy głosowo wybierać funkcje telefonu oraz kontakty z książki telefonicznej. Należy tylko pamiętać, że nie da się korzystać z głosowego wybierania numerów, gdy aktywna jest transmisja danych lub połączenie GPRS. Ilość wpisów w książce telefonicznej ograniczona jest jedynie przez dostępność wolnej pamięci, a każda karta kontaktowa może zawierać kilka numerów telefonów, nazwę firmy, faks, e-mail i inne.

Oprócz popularnych wiadomości SMS, 7610 obsługuje ich multimedialny odpowiednik. MMS-y mogą zawierać różne typy załączników jak zdjęcia, pliki audio i wideo a ich pokaz może być organizowany w postaci kolejno wyświetlanych slajdów. Jedynym ograniczeniem w kreowaniu MMS-ów jest wielkość pojedynczej wiadomości, która wynosi maksymalnie 100 kB. Zawsze w razie potrzeby istnieje możliwość skorzystania z polskiego słownika T9, który w wielu przypadkach przyspiesza wprowadzanie treści. Klient poczty elektronicznej daje dostęp do służbowych i prywatnych kont pocztowych, korzystając z protokołów SMTP, POP3 lub IMAP4. Jak mogłem się przekonać zdalny konfigurator SMS znajdujący się na witrynie internetowej producenta udostępnia niezbędne ustawienia dla Nokii 7610 oraz polskich operatorów. Kupując jednak telefon w promocji u któregoś z nich stosowne ustawienia powinny być już wprowadzone. Wspomniany już wcześniej pakiet Nokia PC Suite w wersji 6.1.005 na pewno ułatwi sprawne zarządzanie zasobami telefonu. Korzystając z niniejszego pakietu oraz kabelka do transmisji danych USB DKU-2 możemy wykonywać i przywracać kopię zapasową, synchronizować kontakty i wpisy kalendarza z komputerem. Tą samą drogą przesyła się różnego rodzaju pliki oraz instaluje się nowe aplikacje. Zadziwił mnie tylko fakt, że chcąc zarządzać wiadomościami tekstowymi przy użyciu PC Suite, na ekranie monitora wyświetlona została informacja: „Nokia Phone Editor nie współpracuje z tym telefonem”. No cóż wielka szkoda, wszak szybkie redagowanie SMS-ów przy użyciu komputerowej klawiatury nie ma sobie równych. Miejmy nadzieję, że wraz z kolejną wersją pakietu PC Suite ten błąd zostanie wyeliminowany. Poza złączem Pop-Port, komunikacja z innymi urządzeniami odbywać się może w bezprzewodowej technologii Bluetooth. Próżno zaś szukać łącza podczerwieni. Być może producent uznał to za zbyteczny już dodatek. Mi natomiast tej funkcji brakowało i to z prostej przyczyny – nie mogłem korzystać z programu IrRemote, czyli użytecznego pilota do TV i innych sprzętów Hi-Fi.


Nokia 7610 ma dwie zaimplementowane przeglądarki – standardową WAP 2.0 do przeglądania stron WML oraz xHTML oraz wyśmienitą przeglądarkę Opera do wyświetlania stron HTML. W obu przypadkach surfowanie po mobilnym Internecie jest całkiem przyjemne. Dodatkowo przeglądarka WAP potrafi pracować w trybie pełnoekranowym a dostarczanie treści może odbywać się według szybkości lub jakości. Taki sposób konfiguracji powoduje, iż po kliknięciu na wybrane łącze telefon pobiera niezbędne dane, a do wybranej strony przechodzi dopiero wtedy, gdy przeglądarka gotowa jest wyświetlić od razu całą zawartość strony. Funkcja portfela elektronicznego zapewnia bezpieczne płatności w transakcjach zawieranych za pomocą telefonów i używanie w trybie online numerów oraz haseł. Transmisja danych przeprowadzana jest z wykorzystaniem transmisji GSM lub połączenia pakietowego GPRS z prędkością do 40,3 Kb/s. Nokia 7610 nie wspiera jeszcze szybkiej transmisji EDGE. Telefon obsługuje nie tylko symbianowe aplikacje, ale również gry i programy Java w wersji MIDP 2.0. Jednakże testowany egzemplarz nie posiadał zainstalowanych gier. Inne funkcje dostępne w 7610 to ‘Moja dostępność’, czyli usługa sieciowa, dzięki której można poinformować innych użytkowników o naszej dostępności. Niestety ani z tej pozycji ani z funkcji czatu w polskich sieciach nie da się obecnie korzystać, jako że nie świadczą jej nasi operatorzy.

Zapoznaliśmy się z możliwościami telefonu, czas zatem przyjrzeć się bliżej jego zewnętrznej części. Nokia 7610 dostępna jest w dwóch kolorach – w tonacji ciemnej (rubin) oraz w tonacji jasnej (onyks). Notabene obudowy telefonu można w każdej chwili zmienić dzięki zestawom Nokia Xpress-on. Muszę przyznać, że design telefonu bardzo mi się spodobał. Osoby, którym demonstrowałem telefon jednoznacznie potwierdzały moją opinię. Przy wymiarach 108,6 mm x 53 mm x 19 mm oraz wadze 118 g to obecnie jeden z mniejszych telefonów pracujących na systemie Symbian. Dla porównania konkurencyjny Siemens SX1 ma zbliżone wymiary (109 × 56 × 19 mm) i wagę (116 g) natomiast Nokia 6600 jest już większa i cięższa (109 × 58 × 24 mm, 125 g). Obudowa telefonu jest solidnie wykonana i zakotwiczona, tak by żaden element nie trzeszczał i nie przemieszczał się. Klawiatura jest dosyć sztywna i posiada wyczuwalny, krótki skok – można, więc szybko się do niej przyzwyczaić. 5-kierunkowy pad służy do nawigacji po menu telefonu. Niewykluczone, że dla niektórych osób dżojstik byłby tu lepszym rozwiązaniem. Ubolewam jednak nad faktem, że karta pamięci umieszczona jest głęboko w środku. Tym samym, aby się do niej dostać trzeba wpierw zdemontować tylną pokrywkę i wyjąć baterię. Zdecydowanie wygodniejsze rozwiązanie zastosowali projektanci Siemensa SX1 w postaci bocznej „szufladki” z kartą MMC. Wyświetlacz TFT z aktywną matrycą ma rozdzielczość 176 x 208 pikseli i obsługuje 65536 kolorów. Obraz jest jasny i wyrazisty. Niestety trochę gorzej wypada w pełnym słońcu.

Jeśli chodzi o czas czuwania to mogę stwierdzić, że jest całkiem dobrze. Telefon zasilany jest baterią litowo-jonową o pojemności 900 mAh, która według producenta pozwala na 180 minut rozmów lub 10 dni czasu oczekiwania. W rzeczywistych warunkach ten drugi parametr wynosił około 5 dni.
Nokia stworzyła 7610 dla klientów z zasobnym portfelem, którzy od telefonu wymagają bardzo wiele. Nowy produkt na pewno zaspokoi potrzeby osób, które gotowe są wyłożyć w sklepie firmowym 3390 zł brutto. W zamian otrzymają modny i wszechstronny telefon, który według sloganu „wyróżni Cię nawet w największym tłumie”.




Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group